"Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy"
P. Skarga
„Katyń - ocalić od zapomnienia”
Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Pastuszki w Rzeczniowie przystąpił do programu edukacyjnego „Katyń - ocalić od zapomnienia”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasencjusza w Warszawie. Jego celem jest posadzenie 21 857 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Mottem programu są słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zgubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale jednocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie".
Dnia 20 kwietnia 2010 roku odbyły się w Rzeczniowie uroczystości związane z posadzeniem dwóch Dębów Pamięci. Jeden z nich został poświęcony upamiętnieniu kapitana Władysława Pastuszki zamordowanego przez NKWD w Katyniu, druga zaś pamięci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Pana Lecha Kaczyńskiego i wszystkich tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia bieżącego roku. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Radomiu - Pani Dorota Sokołowska, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej - Pan Tomasz Krzyczkowski, przedstawiciel Korpusu Oficerskiego WP - Pan kapitan Artur Łęcki, Pani Małgorzata Górz - Sekretarz powiatu lipskiego, inżynier Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule, Wójt gminy Rzeczniów Pan Karol Burek, przewodniczący Rady Gminy - Pan Leszek Feryniec z radnymi, przedstawiciele rodziny bohatera, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół oraz okoliczni mieszkańcy. O godz. 1100 rozpoczęła się w Kościele Parafialnym uroczysta Masza Święta, którą celebrował ksiądz biskup Adam Odzimek. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na plac szkolny, gdzie na prośbę Dyrektora Zespołu Szkół - Pana Zbigniewa Koryckiego, ksiądz biskup dokonał poświęcenia okolicznościowych Tablic oraz „Dębów Pamięci”. W kolejnej części uroczystości, uczniowie Publicznego Gimnazjum pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego: p. E. Dąbrowskiej, p. K. Kacy i p. M. Mazur zaprezentowali program artystyczny poświęcony wydarzeniom Zbrodni Katyńskiej.
Działania wynikające z realizacji projektu mają na celu kształtowanie poczucia przynależności do narodu i państwa polskiego z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntem przeciwko wszelkim przejawom totalitaryzmu. Bez wątpienia utrwalenie pamięci o ofiarach - bohaterach, wyraźnie przyczyni się do kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.