Dzień chłopaka tradycyjnie jest okazją do zmagań sportowych. W tym roku rozegrane zostały spotkania, których uczestnikami byli chłopcy, dziewczęta, rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół. Miejscem towarzyskiej rywalizacji był plac o wymiarach 18 m x 9 m, podzielony na równe połowy siatką. Siatka ochraniała również kibiców, sympatyków tej dyscypliny, a „Dnia chłopaka” w szczególności. Sześcioosobowe drużyny miały za zadanie wykazanie się umiejętnością posługiwania się przedmiotem w kształcie kuli o obwodzie 66 ±1 cm i masie 270 ±10 g, której najlepsi zawodnicy nadają szybkości przekraczające ➠ 30 m/s. W czasie naszych spotkań obowiązywało ograniczenie szybkości piłki ½ tej wartości ze względu na bezpieczeństwo zawodników, sędziego, widzów i samej hali sportowej ;-) Ideą przewodnią wysiłków było niedopuszczenie do kontaktu wspomnianej kuli z ☐ o boku 9 m na którym stała broniąca się drużyna. Średnio każdy zawodnik miał więc do obrony ładnych kilkanaście m2.
Największym poświęceniem wykazał się arbiter na bieżąco reagując na chwilami gwałtowne zjawiska i procesy zachodzące na boisku.
Pełna dokumentacja w postaci obrazów dynamicznych i statycznych znajduje się odpowiednio powyżej i poniżej.
✏ Na koniec w ramach przenikania się wiedzy między przedmiotami zadana została praca domowa. Należało policzyć, i tu był wybór: promień lub jak kto woli średnicę przedmiotu, który z jednej strony siatki na drugą przebijali uczestnicy zmagań. Sprawa jest banalnie prosta jeżeli mamy dane podane w akapicie wyżej i dostęp do serwisu WWW.SCIAGA.PL☻ Wystarczy wybrać odpowiedni dla tego kształtu ciała wzór. Mamy mały dylemat przy wyborze ✐ czy ✐ O = 2πr, a może ✐ P = 4πr2 (te prostsze ✐ czy ✐ na czaszę czyli wycinek wspomnianego przedmiotu raczej odpadają)!!!??? Jak już się zdecydowaliśmy należy:
☑ przekształcić wzór,
☑ podstawić dane,
☑ obliczyć wartości wraz z jednostkami,
☑ sprawdzić poprawność rozwiązania wraz z otrzymaną jednostką,
☑ udzielić odpowiedzi słownej.
Prawda, że prost☹?
✏Dla bardziej dociekliwych otwarte pozostaje pytanie jaka jest maksymalna/minimalna objętość tego przedmiotu o nazwie handlowej ⚽⚽Mikasa⚽⚽
Odpowiedzi należy wstawiać na serwery serwisu WWW.ZADANE.PL pod nickiem w/g wzoru:
ZSRzeczniówNazwiskoImięKlasa*
*nie używamy polskich znaków diakrytycznych oraz znaków zastrzeżonych, w razie ich użycia będą obniżane oceny o 0,1 za każdy niewłaściwie użyty znak!
text - FizMan
foto&video - FOTO@GRAF