Zespół Szkół w Rzeczniowie imienia księdza profesora Józefa Pastuszki
Publiczne Gimnazjum

"Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy"
P. Skarga

Ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych


Okiem organizatora...

W dniu 09.10.2013r. odbyło się ślubowanie i otrzęsiny klas pierwszych. Ten dzień na pewno zostanie w ich pamięci na długo, ponieważ wtedy zostali oficjalnie przyjęci do społeczności Gimnazjum w Rzeczniowie. Pierwszą częścią uroczystości było ślubowanie sztandarowi szkoły. Po zakończeniu składania przysięgi nadszedł czas na otrzęsiny, czyli rozgrywki klas.

      Otrzęsiny to chyba najbardziej oczekiwany moment przez pierwszaków. Chociaż nie zaczynają się one tak „smacznie”, dlatego że warunkiem wejścia na salę jest wypicie okropnej zupy mlecznej. Jednak po wejściu zaczyna się zabawa. Przy każdej konkurencji pokonywanej przez uczniów można było się świetnie bawić. Na samym początku wybrani przedstawiciele klas wraz ze swoimi wychowawcami rywalizowali w kategorii karaoke. Była zacięta bitwa na  głosy, w obydwu drużynach szło im świetnie. Następnie był taniec w parach, zadaniem pierwszaków było dobranie się w pary i tańczenie do momentu zatrzymania się muzyki, gdy zrobiła się cisza jeden z uczniów naszej szkoły wydawał polecenie, np. na parkiecie zostają dwie ręce i dwie nogi. Konkurenci dawali z siebie wszystko, a przy okazji rozbawiali wszystkich widzów. Kolejnym zadaniem było zrobienie eko nauczyciela z różnych gazet, butelek i innych materiałów tego typu. To nie sprawiło im trudności, ale na pewno bawili się doskonale, a prace wyszły bardzo ładnie. Czwartą konkurencją były miny w rajstopach, młodzież z pierwszych klas starała się rozbawić całą publiczność i naprawdę wyszło im to bardzo komicznie. Przedostatnią dyscypliną było picie mleka z rękawiczki. Rywale musieli przegryźć gumową rękawice i jak najszybciej wydoić z niej mleko. Finałowym zadaniem była bardzo popularna konkurencja – rzucanie kisielem. Polegało to na przerzuceniu kisielu z jednej na drugą ławkę tak, aby żaden woreczek z zawartością nie upadł na podłogę. Przez cały czas obydwie klasy ostro ze sobą rywalizowały, jednak po zliczeniu wszystkich punktów okazało się, że jest remis. W związku z tym trzeba było zrobić dogrywkę, uczniowie musieli jak najszybciej ułożyć ze swoich ciał wyraz „SZKOŁA”. Klasa I b okazała się być sprytniejszą, ponieważ to oni zwyciężyli. ☺
Tekst:
W.P.

Okiem uczestników...
       Dnia 8 października w naszej szkole odbyły się otrzęsiny. Wszyscy odbyliśmy uroczyste ślubowanie i byliśmy oficjalnymi uczniami szkoły. Gdy padły słowa „Po ślubowaniu” zaczęła się zabawa. Szybko poszliśmy przebrać się do szatni, a po chwili wbiegli „malarze” i zaczęli nas „kocić”, czyli pisać markerami po twarzach słowo „kot”, „kotek” itp.
       Po wyjściu z szatni, czekało nas następne zadanie, wypicie ohydnej mieszanki, którą przygotowali starszaki Nasza mikstura mleka połączonego z cynamonem, pieprzem, solą oraz śledziami przyprawiała nas o mdłości. Niestety nie znamy reszty składników, nikt nam tego nie zdradził. Po wykonaniu zadania mogliśmy wejść na salę i uczestniczyć w dalszej zabawie. Następnie przypięto nam ogony z piękną różową kokardką, które co chwilę odpadały i musieliśmy je sobie przypinać. Czekała nas nieoczekiwana zabawa, śpiewanie na karaoke. Nasze wychowawczynie śpiewały razem z nami, każdy z chęcią słuchał śpiewu Pani Krystyny i Edyty. Następna konkurencja to figury w parach… Mieliśmy niezły ubaw. Podczas robienia figur było wiele śmiesznych upadków. Eko-wychowawczyni - ta konkurencja sprawdzała nasze umiejętności plastyczne i pomysłowość. Polegała ona na wykonaniu podobizny swojej wychowawczyni z wyrobów wtórnych. Konkurencja polegająca na goleniu balonów sprawiła nam wielką frajdę. Na szczęście nikt nie został poszkodowany maszynką do golenia ;)
      Walka była bardzo zacięta. Szczególnie zabawa z kisielem niestety się nie udała… Jedna z klas upuściła woreczek wypełniony truskawkowym kisielem, a następnie kociaki ślizgały się po rozlanej papce. Następna zabawa polegała na przegryzieniu gumowej rękawiczki i wypiciu z niej jak najszybciej mleka. Napój oczywiście wylądował na podłodze, ponieważ nie zdążyliśmy go łykać. Nie zapominajmy o zabawie „Miny w rajstopach”. Czwórka wybranych zakładała na głowę pończochy w kolorze skóry, a walka toczyła się o to, kto zrobi śmieszniejsze miny zdejmując z głowy rajstopy. Po skończonej zabawie wszystkie kotki ustawiły się w kolejce do odcięcia ogonów. Kilkoro miało obdziabane ogony siekierą reszta osób skorzystała z bezpieczniejszej wersji czyli odcięcie ogona nożyczkami      Otrzęsiny przebiegły zgodnie z planem i wszyscy byli zadowoleni. Obie klasy dostały nagrody w postaci karmy dla kotów i pluszowego kociaka.
      Szczęśliwa Ia z wielkim uśmiechem na ustach po swojej przegranej sprzątała salę. Tegoroczne otrzęsiny uważamy na udane, a cało zdarzenie utrwalona zostało na zdjęciach zrobionych przez uczniów naszej szkoły.
Tekst:
O.O.M.

Zobacz zdjęcia ze ślubowania i otrzęsin  
Ostatnia modyfikacja:   4-11-2013 , 19:11
Liczba odwiedzin:  3329
Ostatnia wizyta:  22:09:15
2 października 2023